Co to są hormony tarczycy T3 i T4 i dlaczego warto to wiedzieć?

Updated: Oct 8, 2019

Czy kiedykolwiek czułeś się bardzo zmęczony? Czy czułeś zimno oraz było ci słabo? Czy zastanawiałeś się, jaka może być tego rzeczywista przyczyna ...?


Pozwól, że powiem ci coś o twoich hormonach tarczycy i gruczole, który je wytwarza. Może to być związane z tym, czego doświadczasz.

Hormony tarczycy to dwa hormony wytwarzane i uwalniane przez tarczycę. Jest to narząd dokrewny w kształcie motyla. Tarczyca siedzi i otacza tchawicę.


Hormony tarczycy T3 i T4 są hormonami opartymi na tyrozynie, które odpowiadają za regulację metabolizmu, magazynowania energii i wydatków, regulują wagę i nastrój oraz poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego.


U zdrowej osoby tarczyca wytwarza 80% T4 i 20% T3. T3 jest aktywną formą hormonu.

Możesz zgadywać, że jeśli poziomy T4 lub T3 nie mieszczą się w zakresie lub jeśli wytwarzanie T3 nie jest wystarczające, może to wpłynąć na kontrolę twojego ciała i dlatego zaczniesz odczuwać ból.


Zaczyna się jako zmęczenie lub ospałość, śpisz więcej, nie możesz skoncentrować się na codziennych zadaniach i czujesz się okropnie.

Następnie możesz czuć się zimno w ciągu dnia, mieć większy apetyt i przybrać na wadze, co wprawia cię w bardzo zły nastrój.


Myślisz „Czy mam depresję?” „Dlaczego tak się czuję?”

Ale zaufaj mi, zły nastrój, a nawet depresja nie jest twoją winą, ponieważ najczęściej wiąże się z problemem z tarczycą.


Jak wiemy, większość przypadków niedoczynności tarczycy jest spowodowana pierwotną niedoczynnością tarczycy, która jest niezdolnością tarczycy do wytwarzania hormonów tarczycy.


Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną pierwotnej niedoczynności tarczycy.

Więc powiedz mi, czy kiedykolwiek testowałeś swój T3 lub T4?

A jeśli nie, jak możesz to zrobić?


To bardzo proste. Możesz to zrobić za pomocą badań krwi dla obu hormonów. Właściwy panel obejmuje również test TSH i odwrotny T3.


TSH opisuje działanie przysadki mózgowej, podczas gdy odwrotny T3 pomaga nam zrozumieć, czy konwersja T4 do T3 jest wystarczająca.


Jakie są prawidłowe wartości tych testów?

Normalny zakres wyników badań laboratoryjnych:

Tyreotropina w surowicy TSH 0,5–5,5 uU / ml

Surowica tyroksyny T4 4,6-12 ug / dl

Serum Triiodothyronine T3 80-180 ng / dl

Odwrotne T3 FT3 / rT3 od 10 do 24 ng / dL* Pamiętaj, że te wartości są wartościami zakresu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ optymalne wartości mogą się różnić w zależności od płci, wieku i stanu zdrowia.

16 views0 comments

©2019 by Endocrine specialists. Proudly created with Wix.com

Having helped over 300 women, Thyroidboss.com and H-BOSS is on a mission to help women lose weight, balance hormones, and live a healthy lifestyle, all while loving themselves again. Women join for its powerful online community, doctors' formulated supplement line, and innovative, easy-to-follow programs.

CONTACT US