Czy warto suplementować witaminą B12 przy niedoczynności tarczycy?

 Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w procesach metabolicznych i komórkowych. B-12 jest katalizatorem produkcji czerwonych krwinek, syntezy DNA, konwersji białek, funkcji neurologicznych, syntezy kwasów tłuszczowych i zdrowia nerwów.

Niedobór B-12 może wystąpić, gdy albo nie jesz wystarczająco dużo B-12, albo twoje ciało nie wchłania wystarczającej ilości B-12. Objawy niedoboru różnią się w zależności od pacjenta oraz wielkości niedoboru. Najczęstsze to:

- Zmęczenie

- Zaparcia

- Zmniejszony apetyt

- Mrowienie w dłoniach i stopach

- Problemy z pamięcią

- Depresja

- Bóle języka


W jednym badaniu stwierdzono, że około 40% (co jest ogromną liczbą) pacjentów z nadczynnością tarczycy cierpi również na niedobór witaminy B12.
Niedoczynność tarczycy może powodować niedobór witaminy B12. Poziom witaminy B12 w surowicy (w granicach wartości referencyjnych) nie jest niestety specyficzny.


Lekarz powinien sprawdzić:

  • Poziom B12 w surowicy: Jeśli masz mniej niż 500, to na pewno jest to pozytywna diagnoza. Jest to trochę trudniejsze, w chwili gdy masz 500 - 1000. Jeśli objawy są obecne, dodanie suplementów witaminy B12 jest korzystne.

  • Homocysteina powinna być mniejsza niż 9

  • MCV powinno być mniejsze niż 92. MCV odnosi się do objętości czerwonych krwinek. Jeśli objętość jest wysoka, jest to znak, że szpik kostny ma trudności z wytwarzaniem czerwonych krwinek.


Ogólnie homocysteina i MCV są bardzo przydatne, gdy mamy „normalne” poziomy B12 w surowicy.

Dawkowanie suplementu B12 wynosi 1000-5000 mcg i może być podjęzykowe lub dożylne.

26 views0 comments

©2019 by Endocrine specialists. Proudly created with Wix.com

Having helped over 300 women, Thyroidboss.com and H-BOSS is on a mission to help women lose weight, balance hormones, and live a healthy lifestyle, all while loving themselves again. Women join for its powerful online community, doctors' formulated supplement line, and innovative, easy-to-follow programs.

CONTACT US