Suplementowanie CoQ10 przy niedoczynności oraz nadczynności tarczycy

Dzisiaj chcielibyśmy spojrzeć na CoQ10, który nie jest niezbędny w przypadku chorób tarczycy, ale dla niektórych pacjentów może być pomocną opcją.


Zwłaszcza dla tych, którzy doświadczają objawów takich jak kołatanie serca, nerwowość, drażliwość i nieregularne bicie serca.Koenzym Q, znany również jako Ubichinonem, jest koenzymem występującym u zwierząt i większości bakterii. Działa jako przeciwutleniacz, który chroni komórki przed uszkodzeniem. Odgrywa także ważną rolę w metabolizmie komórkowym.


Koenzym Q chroni fosfolipidy błonowe i białka mitochondrialne oraz DNA przed wolnymi rodnikami powodującymi uszkodzenia oksydacyjne.
Co z CoQ10 w nadczynności tarczycy?


W tym badaniu „https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7799896” analizowano poziomy CoQ10 w krążeniu zarówno w niedoczynności tarczycy, jak i nadczynności tarczycy.


Badacze doszli do wniosku, że poziomy są niskie w obu chorobach, szczególnie w nadczynności tarczycy.


W innym badaniu stwierdzono, że „niedobór CoQ10 w osoczu wydaje się być związany z stymulowaną aktywnością łańcucha oddechowego u dzieci z nadczynnością tarczycy”.
Znaleźliśmy wiele badań takich jak to https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18274157, w których to stwierdzono, że „podawanie koenzymu Q10 może zapobiec dezorganizacji ultrastrukturalnej i zmniejszyć iNOS i eNOS w sercu u osób z nadczynnością tarczycy ”


iNOS i eNOS są ważne dla układu odpornościowego i układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto potwierdza to dowody niedoboru CoQ10 w chorobach tarczycy, zwłaszcza w nadczynności tarczycy.


Pacjenci cierpiący na nadczynność tarczycy zwykle przyjmują leki nasercowe, takie jak B-blokery. B-blokery mogą tłumić mitochondrialne enzymy CoQ10.


Ponadto pacjenci bardzo często stosują statyny, które obniżają poziom cholesterolu. Leki te również zakłócają syntezę CoQ10.


Z tych powodów pacjenci z nadczynnością tarczycy mogą skorzystać z suplementacji CoQ10. Dodanie tego suplementu do konwencjonalnej terapii obniży Twoje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zaburzenia rytmu serca, choroby wieńcowej i zawału serca.CoQ10 może również pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi bez interakcji z lekami na tarczycę.

Co z CoQ10 i niedoczynnością tarczycy?


Wiemy, że niedoczynność tarczycy jest związana z zwiększonym stresem oksydacyjnym. Dlatego CoQ10 może być pomocny dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Działa jako blokada dla wolnych rodników i przeciwutleniacz, który hamuje stres oksydacyjny.


Czy działa to dla wszystkich pacjentów i czy jest to niezbędne?

Nie dla wszystkich. Większość pacjentów z niedoczynnością tarczycy dobrze reaguje na CoQ10. Jednak u niektórych pacjentów z niedoczynnością tarczycy pogarsza to sytuację i powoduje ektopowy rytm serca (nieregularny).


Dlaczego? Cóż, nie zostało to jeszcze zbadane, ale może to wynikać z samego efektu CoQ10 lub z jakości suplementu, co oznacza, że ​​mogą to powodować wypełniacze i dodatkowe składniki obecne w pigułce.


Dlatego nie zalecamy stosowania go jako głównej terapii u pacjentów z niedoczynnością tarczycy.
Podsumowywując:


Koenzym Q10 może być bardzo pomocnym suplementem zarówno dla pacjentów z nadczynnością tarczycy, jak i niedoczynnością tarczycy.


Najczęściej polecamy go jednak pacjentom z nadczynnością tarczycy. Dlaczego? ponieważ są najbardziej narażeni na niedobór CoQ10.


Suplementowanie CoQ10 przynosi im korzyści związane ze zmniejszeniem objawów takich jak przyspieszone bicie serca a także zapobiega chorobom serca i chorobom neurologicznym.


Dla pacjentów z nadczynnością zalecamy suplementację od 100 mg do 250 mg / dzień.


Z drugiej strony u pacjentów z niedoczynnością tarczycy suplementacja CoA10 jest bardziej szczegółowym podejściem. Nie możemy po prostu powiedzieć, że wszyscy pacjenci powinni z niej korzystać.


Dlaczego? Ponieważ niektórzy pacjenci mogą nie reagować dobrze na CoQ10. U niektórych pacjentów zaobserwowano pogorszenie wręcz pogorszenie objawów niedoczynności tarczycy.


Należy jednak wziąć pod uwagę, że pogorszenie objawów u tych pacjentów może być skorelowane z problemem nadnerczy (który należy wyleczyć przed tarczycą) lub zanieczyszczeniami obecnymi w kapsułce suplementu.


Rozwiązaniem tego może być poprzednie leczenie nadnerczy lub po prostu zmiana marki suplementu.


Należy jednak pamiętać, że szczególnie dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy, powinno się stosować indywidualne podejście do pacjenta.


Powiedz nam,

Czy kiedykolwiek próbowałeś/próbowałaś używać CoA10? Czy ci to pomogło?
33 views0 comments

©2019 by Endocrine specialists. Proudly created with Wix.com

Having helped over 300 women, Thyroidboss.com and H-BOSS is on a mission to help women lose weight, balance hormones, and live a healthy lifestyle, all while loving themselves again. Women join for its powerful online community, doctors' formulated supplement line, and innovative, easy-to-follow programs.

CONTACT US